fbpx Skip to content

 

Rinnapiim on olemuselt elav vedelik, st rinnapiimas on head ja beebi soolestiku ning mikrobioomi kujunemist toetavad olulised bakterid, sh laktobatsillid, bifidobakterid, entero- ja streptokokk ning stafülokokk.

Rinnapiima bioloogilised omadused aitavad säilitada rinnapiima toitainete väärtust ja takistada bakterite kasvu, juhul kui rinnapiima kogutakse ja säilitatakse õigesti (Viide uuringule). Rinnapiima säilitamise kohta levib palju erinevat informatsiooni, kuid oluline on tugineda teadus-ja tõenduspõhisele teabele.

Esmalt on oluline meeles pidada, et koduses keskkonnas ei ole võimalik kunagi saavutada rinnapiima säilitamiseks ideaalseid (st labori või piimapanga) tingimusi, sest külmkappi ja/või sügavkülma, kasutame igapäevaselt kuni sadu kordi. See omakorda tähendab, et temperatuur nt. koduses külmkapis ei ole kunagi muutumatu ja ühtlane (ei püsi terve päeva kuni +4°C).

Arvestades eeltoodut on soovitatav järgida rinnapiima säilitamisel lihtsat ja kodust reeglit: 4-4-4 (
rinnapiima säilitamise protokoll). Selle põhimõtte alusel kogutud rinnapiim säilib:

  • maksimaalselt 4 tundi toatemperatuuril (+16 kuni 29°C), kuid parim on, kui beebi saab rinnapiima ära juua vahetult pärast kogumist kuni kahe tunni jooksul.
  • maksimaalselt 4 päeva külmkapis (+1 kuni +4°C). Säilita rinnapiima alati külmkapis kõige alumisel riiulil ja kõige taga, kus on kõige külmem koht.
  • 4 kuud sügavkülmas (- 4°C või külmem). Säilita rinnapiima alati võimalikult all- või tagapool, kus sügavkülma regulaarsest kasutusest tingitud temperatuuri kõikumise mõju oleks minimaalne.
     
Kogu rinnapiima alati puhtasse/steriilsesse anumasse ning sulge see koheselt pärast kogumise lõpetamist. Rinnapiima mikrofloora hakkab muutuma esimesest hetkest, kui see puutub rinnast väljudes kokku hapnikuga.
 

Ühe päeva jooksul kogutud rinnapiima võib lisada samal päeval varem/hiljem kogutud piimaga kokku ja panna sügavkülma. Väga tähtis on enne piimade kokku valamist, eraldi anumas jahutada maha (külmkapis) värskelt kogutud piim.

Rinnapiima ebaõigel säilitamisel hakkavad kiirelt vohama halvad bakterid. Seetõttu on rinnapiima õige säilitamine väga oluline, et tagada rinnapiima ohutus ja vältida selle riknemist. Õigesti kogutud ja sügavkülmas säilitatud rinnapiim ei lähe halvaks ka 6. kuu jooksul, kuid on teaduslikult tõestatud, et ainult rinnapiimale iseloomulikud head omadused (mineraalained, valgud ja antikehad) hakkavad ajaga kogutud piimas vähenema.

Kui tekib kahtlus, et rinnapiim on riknenud, siis EI TOHI seda beebile anda. Kõige kindlam on visata riknenud piim ära. Riknenud rinnapiima on kodus võimalik tuvastada järgmiselt:

  • Lõhn: riknenud rinnapiim võib olla ebameeldiva lõhnaga (hapu või rääsunud). Kui rinnapiim lõhnab halvasti, on see selge märk, et see ei ole toitmiseks kõlblik.
  • Välimus: rinnapiim eraldub säilitamise ajal tavaliselt kihtideks (rasv tõuseb pinnale), kuid loksutamisel peaks see taas ühtlaseks muutuma. Kui piim ei segune korralikult või sisaldab klompe/tükke, on see riknenud.
  • Maitse: kui oled valmis piima proovima, peaks korrektselt säilitatud rinnapiim maitsma neutraalselt, mahedalt või veidi magusamalt. Kui piim on hapu või kibe, on see riknenud.

Tahad rohkem infot?

Seotud teemad

Webinar

Ternespiima kogumine raseduse ajal

Keha hakkab ternespiima tootma juba 12.–16. rasedusnädalal! Ettekogumisega tuleb küll oodata kuni 37. rasedusnädala täitumiseni, kuid kolostrumi kogumisel on mitmeid plusse, millest lapseootel emadel tasub teadlik olla. Webinaril rääkisime lähemalt ja jagasime kasulikke nõuandeid!

Blogi

Tõhus ja õige imemisvõte: 4 sammu mugavaks imetamiseks

Mugavaks ja valuvabaks imetamiseks on oluline jälgida kuidas beebi rinnast haarab ehk milline on beebi imemisvõte. Imetamine ei tohi toimuda läbi valu. Loe täpsemalt blogist, kuidas tõhusat imemisvõtet saavutada

Blogi

Mugav imetamisasend: 4 lihtsat nippi selle saavutamiseks

Mugava ja toetatud imetamisasendi saavutamine võib tunduda, eriti imetamisega alustamisel, keeruline ja aeganõudev. Blogist leiad samm-sammulise juhise mugava ja tõhusa imetamisasendi saavutamiseks