Enne iga pumpamist pese korralikult käed ja pane puhastatud pump kokku tootja juhiste järgi. Pärast iga kasutuskorda pese kuuma veega korralikult pumba kõik osad, mis puutuvad kokku rinnapiimaga.
Mõningaid osasid võid nõudepesumasinas pesta, kuid kontrolli seda esmalt tootja kasutusjuhisest. Steriliseeri pumba osasid regulaarselt (vähemalt üks kord päevas), vältimaks halbade bakterite vohamist ja sellest tingitud haiguste teket.
Sobiva rinnapumba valimine
Tõhusa pumpamise aluseks on ema jaoks sobivaima pumba valimine. Turul on saadaval mitmesuguseid rinnapumpasid, mis on loodud erinevate vajaduste jaoks, mistõttu enne sobiva pumba soetamist või rentimist mõtle kindlasti kui sageli ja kuidas soovid pumbata.
- Manuaalsed vs. elektrilised pumbad
Manuaalsed pumbad töötavad käsitsi ja sobivad eelkõige lühiajaliseks või juhuslikuks kasutamiseks. Nad on kaasaskantavad, vaiksed ja sageli soodsamad, kuid nõuavad rohkem pingutust ja aega vajaliku piimakoguse välja pumpamiseks.
Elektrilised pumbad on saadaval ühe-, kahe-, kolme- ja neljafaasilise variandina. Elektrilised pumbad töötavad elektri või patareidega (akudega). Need on väga tõhusad, mugavad, ja sobivad eelkõige sagedaseks või pikaajaliseks pumpamiseks. Elektriliste pumpade puhul saab reguleerida ka rinnale avalduva vaakumi tugevust.
Kahekordsed ehk kahe eraldi pumba otsaga elektrilised pumbad võimaldavad piima väljapumpamist mõlemast rinnast korraga, säästes sellega oluliselt aega ja sobides hästi näiteks alternatiivselt (sh pudelist) rinnapiimaga toites.
Faasilisus tähendab seda, et pumba iga tsükkel imiteerib teatud imemise tehnikat rinnal. Näiteks 2. faasilise pumba puhul esimene faas on alati stimuleerimise faas – soodustamaks piima kiiremat väljutamist (imiteerides beebide imetamise alguses toimuvat kiiremat imemist). Teine pumba faas on väljutamise faas – stimuleerimaks maksimaalset piima väljutamist minimaalse ajaga. Kolmas ja neljas faas (valitav vastavalt vajadusele), on enamasti mõeldud selleks, et maksimaalselt rinda tühjendada. Igal firmal on selle kohta kasutusjuhendis täpsem teave.
- Meditsiinilised haigla pumbad
Meditsiinilised pumbad on väga kõrge efektiivsusega elektrilised pumbad, mis on mõeldud emadele, kes peavad haigla keskkonnas pikema aja jooksul piimavaru tekitama ja säilitama. Seda näiteks enneaegse sünnituse, lapse haiguse või muude rinnaga toitmise raskuste korral. Neid pumpasid saab ema kasutada haiglates või soetades need endale koju otse meditsiinitarvete maaletoojatelt ning neil on väga mitmekülgsed imemise- ja kiiruse seadistused. Nende pumpade hinnaklass on kõige kõrgem.
- Käed vabad pumbad
Emadele, kes on pidevalt liikvel või kellel on mitu last, kellega samal ajal tegeleda, on kaasaskantavad rinnapumbad tõeliseks abimeheks. Need pumbad on kompaktse suurusega, mahtudes ka rinnahoidja sisse. Need on kerged ja sageli varustatud laetavate patareidega (akudega), mistõttu sobivad ideaalselt kasutamiseks ka väljaspool kodu (reisimiseks või tööle). Sageli ei ole need pumbad nii efektiivsed, sest nende kerge kaalu tõttu on pumba mehhanism nõrgema jõudlusega ning pumpamisele kuluv aeg võib olla pikem.
Ema ettevalmistust pumpamiseks
Tõhusat ja valuvaba pumpamist soodustab ühe olulise asjaoluna ka ema füüsiline ettevalmistus pumpamisega alustamiseks.
- Enne pumpamist on soovitav käia sooja duši all. Kui emal ei ole võimalik duši all käia või kui pumpamine toimub mitu korda ööpäevas, saab rindu soojendada ka muul viisil. Selleks võib kasutada eelnevalt soojendatud rätikut (ahjus või radiaatoril) või soojakotti. Väldi kuumade asjade asetamist otse vastu rinda.
- Teadusuuringud kinnitavad, et leebe ja teraapiline rinnamassaaž on tõhus abimeede käega rinnapiima sõõrutamise korral. Sellele tuginedes on rinnamassaaž kasulik ka enne pumpamisega alustamist. Seda eriti olukordades, kui ema jaoks on pumpamine uus/ootamatu või ebaregulaarne tegevus. Näiteks kogudes rinnapiima, selleks, et aeg-ajalt lapsest pikemalt eemal viibida.
- Planeeri, et tõhusale pumpamisele võib kuluda kuni 30 minutit korraga (nt pumbates 15 minutit ühte rinda ja 15 minutit teist rinda). Seetõttu on oluline, et oled eelnevalt oma vajadused rahuldanud (söönud, joonud, toaletis käinud jne).
Mugava ja valuvaba pumpamise keskkonna loomine
Mugavus on tõhusa pumpamise võti. Stressirohke või ebamugav keskkond takistab piimavoolu kiirust ja piima rinnast väljumist. Soodsat pumpamise keskkonda on aga võimalik ise luua, jälgides järgmisi lihtsaid soovitusi:
- Privaatsus ja lõõgastus
Leia rahulik privaatne koht, kus saad pumpamise ajal lõõgastuda. Stress ja ärevus häirivad piima rinnast eritumiseks vajalikku hormooni oksütotsiini tööd ja raskendavad sellega piima välja pumpamist. Kasuta mahedat valgust ja kuula meelepärast muusikat. Uuringute alusel oma lapsega sel ajal koos viibimine või tema piltide vaatamine, lapse nutt või hääled ning lapsele mõtlemine, stimuleerivad samuti edukalt piima voolu. Niisamuti mistahes muud positiivsed ning helged mõtted ja emotsioonid.
- Õige suurusega pumba lehter
Pumbalehter on pumba osa, mis katab su rinna. Ema nibuga hästi sobiv lehter on oluline nii mugavuse kui ka efektiivsuse tagamiseks. Liiga suured või liiga väikesed lehtrid võivad põhjustada ebamugavust ja valu ning vähendada seeläbi pumbatava piima koguseid. Paljud pumbad tulevad koos mitme lehtri suurusega ja mõned firmad pakuvad lisaks täiendavaid suurusi, mida saab eraldi osta. Oluline on, et vabas olekus oleks nibul lehtri sees vaid veidi ruumi (ca 1-2mm mõlemal pool “lehtri tunnelit”) ning pumpamise ajal ei tõmbaks vaakum lisaks nibule ka lehtrisse areooli osa (rinna pruun ala) või veel rohkem rinnanahka.