Imetamisasendeid on väga palju erinevaid, mistõttu eelkõige imetamisega alustamisel võib tekkida suur segadus sellest, milline asend on õige ja hea. Kindlasti ei sobi kõik asendid kõigile emadele ja beebidele. Mõni imetamisasend võib esmalt tunduda ebamugav või kohmakas, kuid ka see on ootuspärane, sest koos beebiga õpite üksteist tundma ja ühiselt sobivaid asendeid leidma ja võtma.
Kuid olenemata sellest, millises asendis last imetad, on väga oluline valuvabaks ja mugavaks imetamiseks jälgida nelja lihtsat nippi.
1. Ema mugavus:
On ülimalt oluline, et tunnetades enda keha piire ja andes aega sünnituseks taastumiseks, valid imetamiseks just sellise asendi ja keha hoiaku, mis ei tekita sulle antud hetkel valu ja suurt ebamugavust. Kuula oma keha ja tee täpselt nii nagu sulle hea on. Kasuta julgelt enda keha ja jalgade toetuseks patju või tekki.
2. Lapse kogu keha pööratud ema poole:
Hoia oma last tihedalt vastu enda keha. Oluline, et ema ja lapse vahel ei oleks midagi segavat (teie vahele ei mahu ema/lapse käsi vm esemed). Jälgi, et lapse keha oleks täielikult sinu poole pööratud, see tähendab, et lapse pea, õlg ja puus on justkui ühel joonel.
3. Nibu nina juures:
Oluline, et laps oleks ema rinna suhtes õigel kõrgusel ehk lapse nina on enne imetamisega alustamist rinnanibuga samal kõrgusel ehk kohakuti. Nii väldid seda, et laps jääb rinnast liialt vasakule/paremale või üles/ alla.
4.Beebi keha toetus:
Toeta kätega või abivahenditega (nt padi) last piisavalt toekalt, nii et laps ei vajuks rinna suhtes allapoole ega kaugeneks ema kehast. Oluline, et kogu imetamise aja oleks toetatud lapse turi, selg ja pepu, kuid väldi kindlasti lapse toetamist peast. Samuti ei pea toetama lapse jalgu.
Beebil ei ole valus, kui ema teda hellalt, kuid tihedalt ja kindlalt enda vastas hoiab, nii nagu laps oli hoitud kõhus kasvamise ajal. See aitab beebil rahuneda ja end imetamise ajal turvaliselt tunda.
Beebi peab saama oma pead vabalt liigutada (sh kuklasse kallutada), et hingamistakistuse korral rinnast ninaga eemalduda. Pea kuklasse kallutamine võimaldab lapsel ka imetamiseks suud suurelt avada. Ka täiskasvanud kallutavad pead kuklasse, et lihtsamini juua.
Neid lihtsaid samme igal imetamise korral teadlikult jälgides, oled andnud parima, et imetamine saab alata ning laps saab hakata rinda haarama efektiivse imemisvõttega.