Skip to content

Nibukaitse on imetamise abivahend. See on õhuke elastne silikoonist kate, mis asetatakse rinnale imetamise ajaks. Sellel on nn tiivakesed, mis kinnituvad rinna areoolile (tumedam nahk nibu ümber) ja aitavad sel paigal püsida ning nibu jaoks koonusekujuline osa, mille otsas on augud, kust piim saab beebini jõuda. Mõnel nibukaitsme mudelil on üks või mitu väljalõiget, et võimaldada vahetut nahk-naha kontakti ema rinna ja beebi näo vahel.

Kas teadsid, et nibukaitset – küll veidi teistsugusel kujul kui tänapäeval – kasutati juba ligi 500 aastat tagasi imetamise abivahendina? 

Kuigi nibukaitsme kasutamine võib teatud olukordades olla kasulik, on enne alustamist oluline teada, millal, kui kaua ja kuidas seda kasutada, et vältida probleeme imetamise või rinnapiima tootmisega. Soovitame enne kasutamist kindlasti nõu pidada imetamisnõustajaga. Tasub ka meeles pidada, et nibukaitsmega imetamine on alati parem alternatiiv, kui imetamisest täielikult loobumine!

 

Millal nibukaitset soovitatakse?

Nibukaitsme kasutamist soovitatakse emale (liiga sageli juba sünnitusjärgselt haiglas viibides) tavapäraselt järgmistel juhtudel:

  • Imetamine on valulik – ajutise leevendusena juhul, kui nibuvalu või -kahjustus on väga tugev, tekkinud on nibulõhed või nibud veritsevad.
  • Beebil on raskusi rinna haaramisega – enneaegne, madala sünnikaaluga või ajaliselt sündinud beebi, kes ei ole 2. päeva jooksul peale sündi võimeline rinnast haarama ja vajab imetamise alustamiseks lisastiimulit.
  • Emal on sissepoole tõmbunud või lamedad nibud – rinna haaramine on raskendatud ja võib vajada rohkem harjutamist. Sellisel juhul soovitame eelnevalt tutvuda NOUR soovitustega sissetõmbunud või lamedate nibude kohta (Nour kasutajale “ABC” all).
  • üleminek pudelilt rinnale– kui laps on harjunud pudeliga, võib nibukaitse aidata sujuvalt minna pudelilt üle rinnaga toitmisele, sest selle kuju meenutab tuttavat pudelilutti.
Enne nibukaitse kasutamist on hea konsulteerida imetamisnõustajaga, kes aitab välja selgitada, kas nibukaitdmest võiks kasu olla ja mis põhjusel on vajadus on tekkinud. Imetamisnõustaja saab aidata emal hinnata olukorda tervikuna, anda asjakohaseid soovitusi.
 
Kuidas nibukaitset õigesti kasutada?
  1. Pese ja kuivata korralikult käed.
  2. Vajadusel niisuta nibukaitset veega, et see kinnituks paremini naha külge.
  3. Keera kaitsme ots peaaegu pahupidi, haara tiibadest ning venita neid laiali.
  4. Aseta kaitsme keskpaik rinnanibu kohale. Olenevalt tootjast võib kaitsmel olla üks, kaks või mitte ühtegi avatud osa. Loe tootja kasutusjuhendit, et kaitse õigesti rinnale asetada.
  5. Veendu, et kaitse on igalt poolt tihedalt vastu nahka ning tunneta, et nibu oleks kerges vaakumis kaitsme sees.

👉 NOUR kasutajana leiad videote hulgast ka nibukaitsme paigaldamise video:
https://nour.ee/portaal/teema/nibukaitsme-peale-panemine/

Kui kaua nibukaitset kasutada?

Nibukaitse on ajutine abivahend ja mõeldud ajutiseks kasutamiseks – soovitatavalt kuni kaks (2) nädalat. Kaitse kasutamine ei lahenda alati probleemi, mille tõttu selle kasutamist alustati, vaid aitab enamasti ajutiselt sümptomeid leevendada. Nibukaitsest on enim kasu siis, kui selgitad koos imetamisnõustajaga välja ka probleemi tegeliku põhjuse ja tegeled sellega samaaegselt.

Kuidas mõjutab nibukaitsme kasutamine imetamist?

Kuigi nibukaitse võib teatud olukordades aidata imetamisega jätkata, on selle kasutamisel ka mitmeid ohukohti, mida ema peaks teadma, et teha teadlik ja kaalutletud otsus. Peamised murekohad on seotud lapse rinnast haaramise ehk imemisvõtte ja ema rinnapiima tootlusega.

  • Probleemid rinnast haaramisega– beebid võivad harjuda nibukaitsme tekstuuri ja kujuga, mistõttu võib neil hiljem olla raskusi otse rinnast imemisega. Nibukaitse ots jõuab suu avanedes kiiresti suulakke ja kutsub esile imemisrefleksi. Kui kaitset ei kasutata, peab beebi esmalt rinna ise suhu haarama ja nibu piisavalt suulakke viima, et refleks käivituks. Just see erinevus võib tekitada beebis segadust – ta ei pruugi ilma kaitseta üldse rinda haarata ega suudki sulgeda, sest ei tunne tuttavat puudutust suulael.
  • Probleem hea imemisvõtte saavutamisega – nibukaitse toimib nagu läbipaistev barjäär rinna ja beebi suu vahel, mis võib segada lapse head sügavat rinna haaramist. Miks? Kuna kaitse on suhteliselt suur, haarab beebi suhu vaid selle otsa. Selleks ei pea ta suud väga palju avama ja imeb nn musisuuga. Samas on valuvaba imetamise eelduseks ning rinna efektiivseks tühjendamiseks oluline, et laps haarab lisaks nibule ka osa ümbritsevast areoolist. Kui beebi toitub pikema aja jooksul ainult nibukaitsmega, ei saa ta harjutada korralikku imemisvõtet. Selle tulemusena võib laps pärast kaitsmest loobumist haarata suhu vaid nibu, mis võib põhjustada valu ja muid probleeme rinnal.
  • Rinnapiima koguse vähenemine- kui beebi ei saa rinnast piisavalt piima kätte (rinda ei tühjendata piisavalt) hakkab keha seda aja jooksul ka vähem tootma. Uuringud on näidanud, et nibukaitse kasutamisel võib beebi saada vähem piima kui siis, kui ta imeb otse rinnast. Kui see kestab pikemat aega, võib piima hulk rinnas väheneda. See on üsna loogiline, sest kui beebi ei saa hästi rinda haarata, ei suuda ta ka tõhusalt imeda – ja keha saab signaali, et piima polegi nii palju vaja.

👉 Vaata uuringut PubMedi andmebaasist

  • Nibukaitsme puhastamine ja selle ülesleidmine– nibukaitset tuleb alati hoolikalt puhastada, et vältida bakterite kasvu! Kuna kaitse on läbipaistev ja väike, kipub see kergesti ära kaduma. Seepärast hoia seda erksavärvilises karbis või kotis ja pane pärast igat kasutuskorda alati samasse kohta tagasi.
Mida veel jälgida?

Nibukaitsme kasutamise ajal tuleb regulaarselt jälgida beebi kaaluiivet ja mähkmete arvu. Kui ööpäevas on vähemalt 6–7 märga mähet ja kaal kasvab, saab beebi tõenäoliselt piisavalt piima. Kui tekib kahtlusi, tasub nõu pidada imetamisnõustaja või tervishoiutöötajaga.

Nibukaitse võib olla väärtuslik abivahend teatud imetamisprobleemide korral, kuid seda tuleks kasutada teadlikult ja võimalusel professionaalse juhendamise toel. Õige kasutus, pidev olukorra hindamine ja toetav nõustamine aitavad tagada, et nii ema kui ka beebi saaksid nibukaitsmega imetamisest maksimaalse kasu.

Tahad rohkem infot?

Seotud teemad

Laiv

Beebi une saladused – praktilised nõuanded vanematele

Praktiline beebi une webinar kõigile lapseootel ja alla 6. kuu vanuste laste vanematele. Kõik mida peaksid teadma juba enne beebi sündi - saa osa beebi une salamaailmast ja praktilistest nippidest.

Teresa-Grents

Laiv

Lisatoit: millal ja kuidas alustada?

Webinaril kohtusime imetamis- ja toitumisnõustaja Teresa Grentsiga, kellega võtsime tahke toiduga alustamise ning beebi lisatoidu teema pulkadeks lahti! Õige start ja lisatoidu tutvustamine peaks olema positiivne kogemus kõigi osapoolte jaoks.

Blogi

Parimad nipid tõhusaks pumpamiseks ja sobiva rinnapumba valimiseks

Rinnapiima pumpamine võib olla esmapilgul keeruline ja segadust tekitav kogemus, eriti olukordades, kui ema teeb seda esmakordselt või ei ole kindel, mida ja kuidas täpselt teha, et pumpamisest oleks kasu. Blogis saad teada, mida tähele panna, et rinna pumpamine oleks mugav ja tõhus, tagades, et ema saab jätkata oma lapsele rinnapiima pakkumist ilma enda heaolu ohverdamata.