fbpx Skip to content

Imetamisnõustajana teame, et beebi ebatõhus imemisvõte on üks peamisi rinnaga toitmise probleemide põhjustajaid. Õige ja tõhus imemisvõte on valuvaba imetamise alustala nii nagu on korralik maja vundament aastakümneid kestva maja alustala.

Loe esmalt ka: “Parim imetamisasend: 4 lihtsat nippi selle saavutamiseks“. 

Kuidas aga ema saab ise toetada beebi reflekse, et tagada efektiivne rinnast haaramine ja imemine? Selleks soovitame jälgida nelja sammu:


1. samm: imetamisega alustamine

Suuna beebi rinda otsima. See tähendab, et kui beebi on juba rinnal, siis juhtub see enamasti automaatselt, et beebi hakkab oma pead rinna poole pöörama ja ennast jalgadega koogutades rinna suunas lükkama. Seda otsimisrefleksi saab ema toetada ka sellega, kui jälgib, et beebi on rinna suhtes optimaalsel kõrgusel ehk ema saab silitab oma rinnaga beebi põske, huuli ja nina. Sellisel viisil toetad beebi suu avamist.

Kuid nüüd on väga oluline veidi oodata, enne kui lubad beebil rinda kohe haarata. Jälgi alati, et beebi avaks oma suu maksimaalselt, nii suurelt nagu beebi avab suud tavaliselt haigutamisel või nuttes. Vastsündinu suu ongi väikene, kuid see ei tähenda, et ta ei oskaks suud piisavalt hästi avada.


2.samm: suu suurelt lahti

Kindlasti ei ava kõik beebid automaatselt oma suud suurelt. Toetamaks seda refleksi, hoia beebit rinnal tihedalt vastu enda keha nii, et beebi lõug jõuaks vastu rinda (jäädes ca 2cm nibust eemale). See soodustab n-ö haigutamisrefleksi aktiveerimist. Kas tead, et beebi suu avaneb hea võtte korral umbes 120 kraadi.


3. samm: imemisrefleksi stimuleerimine 

Oled nüüd loonud väga head tingimused, et beebi saab ise rinnast hästi haarata. Kuid pea meeles, et beebi haaraks võimalikult palju areooli ehk nibuvälja nii, et üleval pool jääb areooli rohkem näha. 

Kui aga beebi veel rinnast imema ei hakka, saab ema ise stimuleerida beebi imemisrefleksi vallandumist, silitades oma nibuga beebi nina ja ülahuult. Kui beebil on ikka raskusi rinnast imema hakkamisel, on hea rinda oma käega toetada ja kujundada sellisel viisil, et ema käsi moodustab C- või U-tähe kuju. See tähendab, et ema pöial jääb rinna peale ja teised näpud rinna alla. Oluline, et näpud ei jääks rinna pruunile alale ehk areoolile, sest see on koht, millest haarab suuga kinni beebi. Sellisel viisil toimides ei sega ema näpud valuvaba rinnast haaramist.


4. samm: mugav ja valuvaba imetamine

Kui Sinu beebi on efektiivse imemisvõttega rinnast haaranud, on ta võimeline asuma rinda tõhusalt ja ema jaoks valuvabalt imema. 

Seejuures on imetamise ajal oluline jälgida ka seda, et beebi huuled on väljapoole pööratud ehk beebil ei teki pärast imemist huultele imemisville. Samuti on imetamise ajal beebi lõug ja põsed tihedalt vastu rinda ning ninaots rinna vastas. Beebi põsed on imemise ajal täidlased ehk punnis ehk ei tohi vajuda lohku nagu kõrrest imedes. Samuti näeb ema aktiivseid imemise liigutusi, mis vahelduvad kuuldavate neelatuste/lonksatustega.

Kindlasti on oluline, et ka partner/kaaslane oleks nendest sammudega teadlik, sest sageli emal endal on, eriti imetamisega alustamisel, keeruline kõike jälgida ja ise märgata. Kaaslase tugi ja teadlik toetus on väga olulised!

Tahad rohkem infot?

Seotud teemad

Webinar

Ternespiima kogumine raseduse ajal

Keha hakkab ternespiima tootma juba 12.–16. rasedusnädalal! Ettekogumisega tuleb küll oodata kuni 37. rasedusnädala täitumiseni, kuid kolostrumi kogumisel on mitmeid plusse, millest lapseootel emadel tasub teadlik olla. Webinaril rääkisime lähemalt ja jagasime kasulikke nõuandeid!

Blogi

Mugav imetamisasend: 4 lihtsat nippi selle saavutamiseks

Mugava ja toetatud imetamisasendi saavutamine võib tunduda, eriti imetamisega alustamisel, keeruline ja aeganõudev. Blogist leiad samm-sammulise juhise mugava ja tõhusa imetamisasendi saavutamiseks

Blogi

Nahk-naha kontakt: kasu emale ja beebile

Nahk-naha kontakt ehk känguruhooldus on tõhus ja kättesaadav meetod emale ja beebile erinevate imetamise ning tervise murede ennetamiseks. Loe täpsemalt blogist