Skip to content

Emade seas on üsna levinud mure, et nende beebi ei saa hingata, kui beebi nägu on imetamise ajal tihedalt vastu rinda. Emad (eelkõige suurema rinnaga) on võib-olla kuulnud ka soovitust hoida oma rinda/ rinnanahka sõrmedega tagasi, et laps saaks hingata.

Selline emapoolne rinna lapse näost (eelkõige ninast) eemale hoidmine ei ole vajalik. Terved rinnast toituvad imikud on võimelised üheaegselt imema ja hingama ning imema ja neelama. Imemisel koguneb piim neelus ja kui kogunenud on piisav hulk, käivitub automaatselt neelamine. Lapse pehme suulagi tõuseb, takistades piima sisenemist ninaneeldu. Selle protsessi käigus, tõmbuvad kokku lapse häälepaelad, sulgedes hingetoru, samal ajal keeleluu liigub ülespoole ja ettepoole ning lapse kõri tõuseb (loe täpsemalt ). Seega neelamiseks peavad lapsed väga lühikeseks hetkeks hingamise katkestama, kuid uuringud kinnitavad, et lapsed säilitavad samal ajal kõrge vere hapnikusisalduse.

Beebid hingavad rinnal imedes õhku oma ninaõõnde nina külgedelt. Imikute hingamisteedes olevad kõhred on pehmed, mis väljahingamisel langevad kokku ning sissehingamisel taas laienevad. Beebid saavad seega ninasõõrmete kaudu rinnal olles hingata ka siis, kui nende nina või ninaots on tihedalt vastu rinda. Tihedalt rinna vastas olles jäävad beebi ninasõõrmed vabaks.

Sageli esimestel elukuudel ema vajutab imetamise ajal rinnale, et näha, kas beebi nina on ikka vaba. Enamasti toetavad emad oma rinda nii, et sõrmed moodustavad V-tähe kuju.  Niimoodi näppudega rinda toetades tõmbab ema aga tahtmatult rinnakudet lapse suust välja ning ema sõrmed, mis jäävad beebi lõua ja rinna vahele, võivad segada beebil efektiivset rinna haaramist.

Ka suurema rinna puhul ei pea enamasti ema oma rinnakudet lapse näost eemale hoidma. Selle asemel on soovitatav leida emale ja beebile kõige paremini sobiv imetamisasend.

Kui beebil on imetamise ajal tugev nohu või kinnine nina, võib samuti tekkida küsimus, kas beebi saab rinnal imedes hingata. Ninas olev takistus võib põhjustada, et rinnal imedes beebid protesteerivad ja muutuvad rahutuks, sh kipuvad rohkem rinda lahti laskma. Beebi ei suuda sellisel juhul ajutiselt imeda, neelata ja hingata nii nagu ta tavaliselt harjunud on. Kuid ka siis suudab beebi hingamise takistuse korral pea kuklasse ajada ja pause teha. Nohu korral soovitame imetamise soodustamiseks beebi nina vahetult enne imetamist sekreedist ja ninakoorikutest puhastada.

Eriti esmakordsetel emadel võib tekkida ka küsimus, kas laps võib rinnal imedes hingamise ära lõpetada. See ei ole tervete laste puhul võimalik, kui tagatud on see, et beebi pea on imetamise ajal vaba. Seetõttu on ülioluline, et imetamise ajal EI TOHI hoida kinni või suruda beebi pead ning beebi pea vastas/taga ei tohi olla takistusi (padjad, tekid, käsi jne). 

Tervetel ja eakohaselt arenenud beebid, kes tunnevad oma pea vastu laekuvat survet, kallutavad oma pea veidi tahapoole ehk kuklasse. Niimoodi automaatselt reageerides loob beebi endale võimaluse hingata ka siis, kui peaks tekkima ajutine takistus.

Tahad rohkem infot?

Seotud teemad

Blogi

Nibukaitsme kasutamine ja imetamine- mida iga ema ja kaaslane võiks teada

Nibukaitsme kasutamine võib teatud olukordades olla kasulik, kuid enne kasutamist on oluline teada, millal, kui kaua ja kuidas seda kasutada, et vältida probleeme imetamise või rinnapiima tootmisega.

Laiv

Beebi une saladused – praktilised nõuanded vanematele

Praktiline beebi une webinar kõigile lapseootel ja alla 6. kuu vanuste laste vanematele. Kõik mida peaksid teadma juba enne beebi sündi - saa osa beebi une salamaailmast ja praktilistest nippidest.

Teresa-Grents

Laiv

Lisatoit: millal ja kuidas alustada?

Webinaril kohtusime imetamis- ja toitumisnõustaja Teresa Grentsiga, kellega võtsime tahke toiduga alustamise ning beebi lisatoidu teema pulkadeks lahti! Õige start ja lisatoidu tutvustamine peaks olema positiivne kogemus kõigi osapoolte jaoks.