Kui emal on kahtlus või mure, et tal ei ole piisavalt rinnapiima, soovitame koheselt võtta ühendust imetamisnõustajaga (kutsudes nõustaja koju või pöördudes haiglasse). Koos nõustajaga on võimalik kõik murekohad läbi rääkida, selgitada välja tegelik olukord ning seeläbi ennetada suuremaid probleeme.
Kui oled aga olukorras, kus tead, et vajalik on rinnapiima koguseid tõsta/suurendada, siis on abiks järgmised 7 kodust suurepärast nippi.
1. Imeta oma last tavapärasest sagedamini
Sage imetamine annab ema kehale märku, et on olemas laps, kes tahab ja vajab rinnapiima. On väga oluline, et beebi saaks aktiivselt rinnal imeda 6. esimesel elukuul minimaalselt 8-9 korda ööpäevas ehk 24h jooksul.
Esimestel elukuudel aga vajab vastsündinu rinnapiima vähemalt 10-12 korda ööpäevas.
Seega sagedasem imetamine võib tähendada ka kuni 16. korda ööpäevas rinna pakkumist. Mida rohkem saab beebi rinda imeda, seda rohkem saab rinnapiima tootmiseks vajalik hormoon – prolaktiin – ema kehas n-ö tööd teha ja rinnapiima toota. Ka olukorrad, kus vastsündinud soovib mingitel perioodidel rinda iga 30. minuti järel, on normaalsed.
2. Nahk-naha kontakt
Kõik teadusuuringud kinnitavad, et nahk-naha kontakt ema ja beebi vahel, suurendab ema rinnapiima tootlikkust. See on ühest küljest suurepärane viis julgustamaks beebit sageli rinda imema, sest beebil on pidev ligipääs rinnale. Teisest küljest tõstab see rinnapiima väljutamiseks olulise hormooni – oksüdotsiini – taset, mis võimaldab kehal lõdvestuda ja piimal kergemini rinnast väljuda. Nahk-naha kontakti kasulikkuse kohta loe täpsemalt siit!
3. Ärata oma beebi üles
Kui beebi ei söö aktiivselt rinnal keskmiselt 10.korda ööpäevas või kui beebi tahab nii ööl kui päeval pikalt magada, siis kindlasti ärata oma beebi ise söömiseks üles, jälgides, et toitmise vahed ei jääks öösel pikemad kui 2,5-3 tundi. Kindlasti on vajalik beebit imetamise ajaks ärata päeval ja öösel enne sünnikaalu saavutamist (st. kuni 10-14.elupäevani). On ootuspärane, et beebi vajab kiireks arenguks ja kasvamiseks rinnapiima iga 2-3 tunni jooksul, kuid vastsündinu võib rinnapiima vajada isegi veel sagedamini. Rinna imemine tagab beebile ka vajaliku turvatunde, loob aluse usaldussuhte tekkimisele ning pakub lohutust.
4. Kontrolli (koos partneriga) või lase üle vaadata beebi imemisvõte
Õige imemisvõte (loe täpsemalt siit) on muretu imetamise alustala, sest nii saab ema keha rinnapiima tootmiseks vajalikku head stimulatsiooni ja beebil on võimaluse rinnal olles mõistliku aja jooksul oma kõht täis süüa.
Kuigi imemisvõte võib emale ja partnerile tunduda hea ja õige, siis sageli võivadki just väga väikesed asjad, mida ema/partner ise ei oska ega pruugi märgata, olukorda aga oluliselt muuta. Näiteks see, kuidas tegelikult beebi enne rinna haaramist suu avab, on küll pisike, kuid äärmiselt oluline asjaolu hea imemisvõtte saavutamisel. Seetõttu soovitame alati konsulteerida imetamisnõustajaga, kes oma kogenud silma ja teadmistega oskab märgata ka väikseid detaile.
5. Sõõruta käega või pumpa rinda
Kui sagedasem rinna pakkumine mingil põhjusel ei ole ajutiselt võimalik (nt ema või beebi viibib ise haiglaravil), siis paremuselt teine võimalus on käega sõõrutamine või pumpamine. On palju naisi, kes saavad käega sõõrutades palju kiiremini ja suuremas koguses rinnapiima, kui pumbaga pumbates ja seda ka vastupidi. Pea meeles meeles – pumpamine aga ka käega sõõrutamine ei näita kunagi ära, kui palju on emal tegelikult rinnapiima. Julgustame katsetama mõlemaid viise, sest iga ema keha on erinev ja nii saab ema teada, milline viis on temale kõige parem.
6. Tarbi piisavalt vedelikku ja toitu mitmekülgselt
Rinnapiim koosneb ca 88% veest ning see vesi tuleb ema organismist. Liiga vähese vedeliku tarbimise tõttu võib tekkida emal dehüdratsioon, mis mõjutab ema tervist ja seeläbi ka mõjub negatiivselt rinnapiima tootlusele. Oluline on saada piisavalt vedelikku, et naise keha saaks normaalselt funktsioneerida. Imetav ema vajab vähemalt 2.5 liitrit vedelikku päevas. Seda tundub palju, kuid tegelikult saab ca 1/3 sellest vedelikust imetav ema kätte ka igapäevasest söögist.
Imetav ema vajab päevas ca 2700 kcal, sest imetamine kui tegevus ise kulutab päevas keskmiselt 500 kcal. Kui imetava ema jätkab tasakaalustatud ja täisväärtuslikku mitmekülgset toitumist, tarbides sealjuures piisavalt kaloreid, ei teki imetava ema organismis toitainete puudulikkuse ohtu.
7. Ära paku lapsele piimapulbrit igaks juhuks juurde
Soovitame esimesel võimalusel enne piimapulbri pakkumist kindlasti konsulteerida imetamisnõustaja, ämmaemanda või perearstiga. On olukordi, kus piimapulbri kui ravitoidu pakkumine on (häda)vajalik, kuid väga paljudel juhtudel ei vaja rinnapiima saav laps koheselt piimapulbrit juurde. Kui beebi magab lühiajaliselt või soovib tihti rinda, ei tähenda see automaatselt, et emal ei ole piisavalt rinnapiima oma beebi jaoks.
Ära jää oma murega üksi – kui ülevalpool toodud nipid ei muuda olukorda konsulteerida kindlasti spetsialistiga, et leida probleemi algpõhjus(ed) ja leida koos sobilikud lahendused, et ennetada suuremate murede tekkimist.